Bir yazar duygusal zekası yüksek insanların en kötü ofis çılgınlıkları ve şikayetleri ile nasıl baş ettiklerini açıklıyor.

Üzücü gerçek şu ki, zehirli insanlara çok sık rastlanılabiliyor. Aslında bu tür insanlara o kadar sık rastlıyoruz ki, Inc.com’daki meslektaşım Lolly Daskal kısa süre önce bu zehirli türden gelen insanların 10 türünü ya da alt türünü belirleyebildi.

En az bu kadar rahatsız edici olan ise – diğerlerinin damarına basan, projeleri bozan ve her duruma kötümserlik akıtan – bu insanların, daha uyumlu iş arkadaşları üzerinde sahip olabilecekleri etki.

“Almanya’daki Friedrich Schiller Üniversitesi Biyolojik ve Klinik Psikoloji Bölümü’nde yapılan bir araştırmada, güçlü derecede olumsuz duygulara neden olan uyarıcılara maruz kalınmasının – zehirli insanlarla uğraşırken siz de benzer türde uyarıcılara maruz kalıyorsunuz – deneklerin beyinlerinin yoğun derecede stres tepkisi vermesine neden olduğu bulundu,” diye yazıyor Emotional Intelligence 2.0 (Duygusal Zeka 2.0) yazarı LinkedIn Influencer bölümünde.

Bilimin de gösterdiği gibi bu tür bir stres gerçekten de beyninizde olumsuz fiziksel değişikliklerin olmasına neden olabilir. Muhtemelen siz de birinci elden bunun nasıl bir duygu olduğunu hissetmişsinizdir – kısacası bu korkunç bir şey! Dolayısıyla, bu zehirli insanların üretkenliğinize zarar vermekle birlikte zihninizi bulandırmasını nasıl engellersiniz?

Fazlasıyla faydalı olan iletisinde Bradberry, ofisteki çılgının ya da huysuz komşunuzun zehirli iğnesini çıkarmak için bir düzine teknik sunuyor. İşte bunların en iyisi olan yedi tanesi.

  1. Sınırlarınızı belirleyin.

Kendi nezaketinizi bir başkasının sonu gelmez şikayetleri ile birleştirin ve tamamen boşa harcanmış zamanın ve gereksiz stresin reçetesini oluşturmuş olursunuz. Şirketinizde devamlı olarak şikayet eden kişiye teslim olmayın, diye tavisyede bulunuyor Bradberry.

“İnsanlar genellikle şikayet edenleri dinlemek konusunda üzerlerinde bir baskı hissederler çünkü duygusuz ya da kaba biri gibi görünmek istemezler. Ancak dert ortağı olmakla onların olumsuz duygusal sarmalına dahil olmak arasında ince bir çizgi vardır,” diye yazıyor Bradberry.

“Bundan ancak sınırlarınızı belirleyerek ve gerekli olduğu zamanlarda aranıza bir mesafe koyarak kaçınabilirsiniz. Şu şekilde düşünün: Şikayet edenler sigara içiyor olsalardı, tüm akşam üstü boyunca onların sigara dumanını soluyarak yanlarında oturur muydunuz?”

Peki, bunu gerçek hayatta nasıl yaparsınız? Sadece onlara şikayet ettikleri konuyu nasıl düzeltmeyi planladıklarını sorun. Bu ya konuşmayı daha olumlu bir yola doğru yönlendirecek ya da susmalarını sağlayacaktır.

  1. Mücadeleyi siz seçin.

“Başarılı insanlar , özellikle de düşmanınız zehirli bir bireyse, bir sonraki gün savaşmak için bu günü yaşamanın ne kadar önemli olduğunu bilirler. Anlaşmazlık halindeyken kontrol edilmeyen duygular sizin ayak diremenize ve fazlasıyla zarar göreceğiniz bir mücadeleye girmenize neden olabilir,” diyor Bradberry. “Mücadele edeceğiniz yerleri akıllıca seçin ve doğru zaman geldiğinde savunduğunuz şeyden vazgeçmeyin.”

  1. Kendi duygularınıza hakim olun.

Zehirli insanların tehlikeli olmasının nedeni – genellikle sonsuz huysuzluk ve kasvete doğru çekilme eğilimi göstermeseniz bile – olumsuzluklarının cazibeli olmasından gelir. Bu nedenle de, ofisteki rahatsız edici bir iş arkadaşınızın duygularınızı ne kadar olumsuz etkileyebileceği konusunda dikkatli olun. “Neler olduğunun farkına varmazsanız birinin damarınıza basmasına engel olamazsınız,” diye tavsiyede bulunuyor Bradberry.

Biri sizi sinirlendirirken duygularınıza hakim olarak, bu insanla uğraşmak için daha sakin olduğunuz zamanları daha iyi bir şekilde seçebilirsiniz. “Bunu şu şekilde düşünün – ruh sağlığı açısından dengeli olmayan biri sokakta size yaklaşıp, size John F. Kennedy olduğunu söylerse, onun yanlışını düzeltmeye çalışmazsınız.

Kendinizi benzer şekilde raydan çıkmış bir düşünce tarzında olan bir iş arkadaşınızla muhatap olurken bulduğunuzda da, bazen sadece gülümseyip başınızla onaylamak en iyisidir. Eğer onların yanlışlarını düzeltmeye çalışacaksanız, bunu en iyi şekilde nasıl gerçekleştireceğinize dair bir plan yapmak için kendinize zaman tanımanız daha iyi olur,” diye öneriyor Bradberry.

  1. Keyfinizi savunun.

Mutluluğunuzu, kaybetmeyi seven diğer insanların mutluluğuna bağlı bir hale getirmek, oyunu kaybetmek anlamına gelir. “Keyif ve tatmin duygularınız, diğer insanların fikirlerine bağlı olduğu zaman bu, artık kendi mutluluğunuzun efendisinin siz olmadığınız anlamına gelir. Duygusal zekası yüksek insanlar yaptıkları bir şey hakkında kendilerini iyi hissettikleri zaman, herhangi başka birinin fikrinin ya da art niyetli yorumlarının bu duyguyu ellerinden almasına izin vermezler,” diye ısrarla belirtiyor Bradberry.

Bu nedenle de başkalarının yorumlarına inanmamayı ve başarınız hakkında kendi duygularınızın başı çekmesine izin verin.

  1. Çözümlere odaklanın.

Zehirli iş arkadaşlarınızı daha normal hale getiremezsiniz bu nedenle de zamanınızı onların çok ama çok fazla hatalı oldukları şeylere odaklanmak için harcamayın. Bu, sizi de onların seviyesine çekecektir.

Bunun yerine onlarla baş etmek için kullanabileceğiniz daha olumlu ve kullanışlı yöntemlere odaklanın. “Bu sizin onlarla baş ederken kontrolü elinizde tutmanız konusunda daha etkili olmanızı sağlayacaktır ve onlarla etkileşim içindeyken yaşadığınız stres seviyesini azaltacaktır,” diye açıklıyor Bradberry.

  1. Fiziksel strese neden olanlara dikkat edin.

Hayatınızdaki zehirli insanlarla baş etmeye çalışmakla yeterince meşgulsünüz. Bunu, bitkinken ya da ardı ardına 18 fincan kahve içmişken yapmaya çalışmayın.

“Kendinizi kontrolünüz, dikkatiniz ve hafızanızın hepsi yeterince – ya da doğru şekilde – uyumadığınız zaman azalır. Uyku eksikliği kendi başına, strese neden olanlar olmadan bile – stres hormon seviyelerini yükseltir,” diye hatırlatıyor Bradberry okuyucularına.

“İyi bir gece uykusu, zehirli insanlarla etkili bir şekilde baş etmek konusunda size bir bakış açısı sağlayarak sizi daha olumlu, yaratı ve zehirli insanlara karşı olan yaklaşımınızda daha ileriye dönük kılar.”

  1. Yardım isteyin.

Bazen zehirli bir insana, konuyu düşünceli bir şekilde değerlendiremeyecek ve en iyi çözümlerle gelemeyecek kadar yakınsınızdır. Böyle durumlarda, dışarıdaki bir kişinin bakış açısı can simidi olabilir. Kahraman olmaya ve iş hayatınızdaki zehirli insanlarla yüzde yüz kendi başınıza baş etmeye çalışmayın.

“Herkesin iş yerinde ve/veya dışarıdaki grubunda, onlara destek olacak ve zor bir durumda olduğunda hazır olmalarını sağlayacak biri vardır. Hayatınızdaki bu kişileri belirleyin ve ihtiyacınız olduğunda onların sezgilerini ve yönlendirmelerini almak için çaba sarf edin,” diye ısrarla belirtiyor Bradberry çılgın iş arkadaşları tarafından bunalmış olanlara.

Reklamlar