Peugeot ve Citroen markalarının üreticisi olan Fransa merkezli Peugeot Société Anonyme (PSA) Group, ABD merkezli General Motors’un (GM) Avrupa birimi Opel’in yanı sıra İngiltere merkezli Vauxhall’ı da bünyesine katacak.

 

2.3 Milyar Dolarlık anlaşma ile PSA, Renault-Nissan’ı geride bırakarak Almanya merkezli Volkswagen’in ardından Avrupa’nın 2. en büyük otomobil üreticisi oluyor.

 

Opel’in CEO’su Karl Thomas Neumann da satışı Twitter hesabından ‘tarihi anlaşma’ diye niteleyerek duyurdu.

 

Fotoğraf: Grup, Avrupa birimi Opel’in yanı sıra İngiltere merkezli Vauxhall’ı da bünyesine katacak. (Getty)

 

Anlaşmaya göre PSA Avrupa’daki otomobil pazarının % 16’sını elde ediyor. Bu pazarın % 24’ü ise Volkswagen şirketinde bulunuyor.

 

PSA ve General Motors Avrupa biriminin toplam satış gelirleri geçen yıl 71.6 Milyar Euro olurken, sattıkları araç sayısı da 4.3 milyon adeti buldu.

 

Opel, 9 Milyar Dolar Kayıp Yaşamıştı

 

General Motors yaklaşık 90 yıldır Opel’i bünyesinde tutuyordu, ancak şirket 2009’dan beri 9 Milyar Dolara yakın kayıp yaşayan Opel’i geçen sene satmaya karar vermişti. Anlaşma Vauxhall’un 4500 kişinin çalıştığı İngiltere’deki fabrikasında da toplu işten çıkarmaların olabileceği endişesi yaratmıştı. Ancak Telegraph gazesine göre İngiltere’deki bakanlar kesintilerin olmayacağını söyledi.

 

İçerik: Sputnik

Reklamlar