Yabancı bir ülkede yaşayanların oluşturduğu InterNations adlı sosyal kuruluş, her yıl bir anket yaparak üyelerinden o ülkede yaşamanın kolaylığı, ülke halkının sıcaklığı ve yardımseverliği gibi konularda puan vermelerini istiyor. Bu yıl da 191 ülkedeki 14 bin kişiyle yapılan ankette en yüksek puan alan ülkeler belirlendi.

 

İşte halkın cana yakınlığı ve yardımseverliği bakımından ilk beşe giren ülkeler:

 

1. Uganda
Cana yakınlık bakımından en yüksek notu alan Uganda için ankette burada yaşayan hiçbir yabancının olumsuz puan vermediği dikkat çekiyor. Uganda, her milletten insanı misafirperver bir şekilde karşılamasıyla biliniyor.

 

Fotoğraf: En misafirperver ülke, Uganda. (Getty)

 

Dört mevsim yazı, muhteşem bir doğası var. Hükümet istikrarsızlığı, trafik, eski araç kullanımından kaynaklı kirlilik, altyapı sorunları gibi sorunları olsa da, burada yaşayan yabancıların çoğu ülkeyi çok seviyor. Gıda ve işgücü ucuz olduğundan yabancılar yüksek bir yaşam standardı sürdürebiliyor.

 

2. Kosta Rika

 

Bu Orta Amerika ülkesinde yaşayan 10 yabancıdan dokuzu halkın cana yakınlığından memnuniyetini dile getirirken sekizi de yabancılık hissine kapılmadığını söylüyor. Bu ülke hayat felsefesi ‘doyasıya yaşam’ anlayışıyla ifade ediliyor.

 

Fotoğraf: Kosta Rika’da yaşayan 10 yabancıdan 9’u halkın cana yakınlığından memnun. (Getty)

 

Bazıları ülkede eşitlik ve şeffaflığın sürdürülmesinde sosyalist hükümetin rolüne dikkat çekiyor. Son 10 yılda ülkede hayat pahalılığının arttığı ifade ediliyor.

 

3. Kolombiya

 

Birçok yabancı Güney Amerika’daki bu ülkeyi kendi ülkesi gibi benimsemiş görünüyor. Ülkede yaşayan yabancı sayısı az olduğundan yerliler onlara turist gözüyle bakıyor ve sürekli memnun etmeye çalışıyor.

 

Fotoğraf: Kolombiya, en cana yakın ülkelerden biri… (National Geographic)

 

Kolombiya’da gıda ve hizmetleri oldukça ucuza almak mümkün. Yabancıların çoğu evine birkaç yardımcı alabiliyor, fakat onların kazançları fazla olduğu için elektrik, su gibi hizmetler için daha fazla vergi ödüyor.

 

4. Umman

 

Dünyanın en güneşli ülkelerinden biri olan Umman’da halk yabancılara karşı misafirperverliğiyle tanınıyor. Kimileri ihtiyacı olana yardım etme, yabancılara kapısını açıp yedirip içirme geleneğini İslami inanca bağlıyor.

 

Fotoğraf: Umman, dünyanın en güneşli ülkelerinden… (Condenast)

 

Pahalılık artmamaya başlamasıyla beraber, son araştırmalar Umman’ı Orta Doğu’nun ekonomik bakımdan en uygun ülkeleri arasında gösteriyor.

 

5. Filipinler

 

Bu adalar ülkesi birçok şirketin şube açtığı ve dünyanın her tarafından yabancıları çeken bir yer haline geldi. Bugün 159 ülke vatandaşı ülkeye vizesiz girebiliyor.
Yerli halk çok misafirperver ve partilere, festivallere gitmeyi, hatta sadece dışarı çıkmayı çok seviyor.

 

Fotoğraf: Filipinler 7100 adadan oluşuyor. (Notey)

 

Turizm bakanlığı “Filipinler’de her şey daha eğlenceli” deyişini slogan olarak kullanıyor. Filipinler 7100 adadan oluşuyor. Yabancılar buradaki tropik yaşam tarzını çok seviyor.

 

İçerik: BBC

Reklamlar